Feminizam u košnici. Bore li se pčele za svoja prava? Žele li biti jednake kao trutovi? U pčelinjoj zajednici vladaju žene i svaka ima svoju ulogu u košnici.
Povodom međunarodnog Dana žena donosimo vam malo mudrosti iz košnice.
U pčelinjem svijetu vladaju žene. Pčelinja je zajednica savršeno uređen i orkestriran organizam u kojem svaka jedinka ima svoju ulogu i obavlja je za veće dobro zajednice… Zvuči kao utopija, zar ne? Iako je pčelama nepoznat pojam feminizam, one ga savršeno provode u svojoj košnici.
Uloge u košnici
Matica kraljica društva
Matica ili kraljica pčela je najvažnija jedinka u pčelinjoj zajednici. Njezina uloga je ključna za opstanak i reprodukciju košnice. Matica je jedina oplođena ženka u košnici i odgovorna je za polaganje jajašaca iz kojih se razvijaju ostale pčele u zajednici, uključujući radilice i trutove. Osim toga, ona emitira feromone koji održavaju harmoniju u košnici i reguliraju ponašanje ostalih pčela.
Matica se razlikuje od ostalih pčela po svojoj veličini i obliku tijela te po tome što je u stanju letjeti brže i duže od ostalih. Njezin životni vijek može biti i do nekoliko godina, što je iznimno dug period u usporedbi s radilicama i trutovima.
Važno je napomenuti da u košnici obično postoji samo jedna matica. Dvije matice ne mogu živjeti u istoj košnici – pomalo kao što ni dvije odrasle žene ne mogu dijeliti kuhinju.
Matica uživa zaštitu i poštovanje ostalih pčela – kao prava kraljica.
Radilice
Radilice su ženske pčele koje obavljaju većinu poslova u košnici. Njihove uloge uključuju sakupljanje nektara i peludi, gradnju saća, hranjenje larvi, ventilaciju košnice, obradu nektara u med i mnoge druge zadatke potrebne za održavanje kolonije.
One vrijedno rade za “veće dobro” ne pitajući se zašto baš one, ne buneći se niti protestirajući. Prihvajući svoju ulogu u društvu čine dobro svojoj zajednici, prirodi i nama ljudima.
Graditeljice
Graditeljice su radilice koje su specijalizirane za izgradnju saća. One koriste vosak koji proizvode iz svojih tijela kako bi izgradile ćelije u kojima će se odvijati različiti procesi poput skladištenja hrane, odgoja ličinki te skladištenja peluda i medišta. One su arhitektice, inženjerke, zidarice, tesarice, limarice, armiračice…
Prihvaćajući svoje zadatke i svoju svrhu, graditeljice uređuju dom za svoju zajednicu.
Stražarice
Stražarice su radilice koje patroliraju ulazom u košnicu kako bi spriječile ulazak neprijateljskih pčela, grabežljivaca ili drugih ugroza. One igraju važnu ulogu u zaštiti košnice od vanjskih prijetnji. Pčele vojnikinje koje će dati svoj život za sigurnost svoga doma i svoje zajednice.
Muškarci u košnici
Kaže narod “Lijen kao trut”
Trutovi ne skupljaju nektar i pelud, ne hrane leglo, ne čiste košnicu, ne rade ništa što druge pčele rade i zato se u narodu za “neradnika” kaže da je lijen kao trut.
Trutovi su muške pčele čija je glavna uloga oplodnja matica.
Iako se čini da uživaju u životu, trutovi također uz te “povlastice” snose i odgovornost. Oni su naime prvi na redu za žrtvovanje kada primjerice u košnici nema dovoljno hrane i kada ispune svoju ulogu u parenju, oni ugibaju. Dakle trutovi daju svoje živote za potomstvo i za svoju zajednicu, također ne preispitujući smisao vlastitog postojanja.
Koliko god se nama nepošteno čini da su ove lijenčine uopće žive, bez trutova ne bi bilo ni pčela.
Kao što možemo vidjeti kod pčela je više manje sve uređeno i zna se tko što radi. Nema nikakvih prosvjeda ni pobuna jer svi prihvaćaju svoje uloge unutar društva.
Pčele ni ne znaju za feminizam, ali kod njih je prirodno stanje da žene vladaju.
Da se prestanemo “boriti” s muškarcima tko je jači, bolji, brži, da prihvatimo svoje uloge i samo malo budemo mudrije… Svijet bi zaista mogao biti ljepše mjesto… jer zna se tko pripada ljepšem spolu… Upsss, jesmo li smjeli uopće spomenuti spol? 🙂
U svakom slučaju, želimo svim našim dragim majkama, partnericama, ljubavnicama, prijateljicama i sestrama sretan Dan žena.