Prilagodite postavke pristanka

Koristimo kolačiće kako bismo vam pomogli da se učinkovito krećete i izvodite određene funkcije. U nastavku ćete pronaći detaljne informacije o svim kolačićima u svakoj kategoriji pristanka.

Kolačići koji su kategorizirani kao "Neophodni" pohranjuju se u vašem pregledniku jer su neophodni za omogućavanje osnovnih funkcionalnosti stranice.... 

Uvijek aktivan

Potrebni kolačići presudni su za osnovne funkcije web stranice i web stranica bez njih neće raditi na predviđeni način.Ovi kolačići ne pohranjuju nikakve osobne podatke.

Nema kolačića za prikaz.

Funkcionalni kolačići pomažu u izvođenju određenih funkcionalnosti poput dijeljenja sadržaja web mjesta na platformama društvenih medija, prikupljanja povratnih informacija i ostalih značajki trećih strana.

Nema kolačića za prikaz.

Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji komuniciraju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju podataka o metričkim podacima o broju posjetitelja, stopi napuštanja početne stranice, izvoru prometa itd.

Nema kolačića za prikaz.

Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa izvedbe web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva posjetiteljima.

Nema kolačića za prikaz.

Reklamni kolačići koriste se za prikazivanje posjetitelja s prilagođenim oglasima na temelju stranica koje su prije posjetili i za analizu učinkovitosti oglasne kampanje.

Nema kolačića za prikaz.

G-8BGC4R8YK3

🚀🐝

 

svemirska košnca

2089.godina je. Na Marsu se konačno otvara prvi INTERGALAKTIČKI PČELINJAK. Pčele lete između staklenih kupola prepunih voćki i cvijeća, marljivo oprašujući biljke koje hrane prve ljudske kolonizatore. Umjesto buke automobila, na Marsu se čuje samo poznato zujanje pčela, mir i spokoj.

Zvuči kao znanstvena fantastika, ali ideja pčela u svemiru nije toliko luda koliko mislite. Pčele su već posjetile svemir i to više puta.

 

Pčele u svemiru – 1982. godina – Misija STS-3

Još 1982.godine, NASA je poslala 14 pčela i jednu maticu na svemirsku misiju STS-3. Željeli su vidjeti hoće li pčele preživjeti te hoće li se snaći u bestežinskom stanju.

Pčele su imale problema s prianjanjem na glatke površine unutar eksperimentalne košnice, njihov let bio je nestabilan – tumarale su u zraku. Pretpostavlja se da je nedostatak vizualnih signala za kretanje dosta zbunio njihov navigacijski sustav.
Sve su pčele naposljetku uginule. Ispostavilo se da je najveći problem bila je prehrana – šećerni sirup u hranilicama nije bio dovoljno hranjiv, što je dovelo do iscrpljenosti i smrti svih pčela.

Reklo bi se da je ovaj “eksperiment” prošao prilično neuspješno.

 

1984.godina Misija STS-13 - Pčele u svemiru

1984.godina Misija STS-13 – Pčele u svemiru

Roj pčela u svemiru – 1984.godina – Misija STS-13

Dvije godine kasnije, NASA je odlučila poslati čitav roj pčela u svemir. Tijekom misije koja se kasnije nazvala STS-41C, u travnju 1984.godine, svemirska letjelica Challenger odvela je u orbitu čak 3300 pčela i njihovu maticu.

Ovoga su puta pčele imale vlastitu “kozmičku košnicu” dizajnirano posebno za život u svemiru. NASA je na izgradnju ove hi-tech košnice potrošila čak 40.000$, a cilj je bio provjeriti hoće li matica polagati jaja i stvoriti novu generaciju pčela u svemiru.

Pčele su u početku bile zbunjene, ali su se vrlo brzo prilagodile i počele normalno letjeti.

1984.godina Misija STS-13 - Pčele u svemiru

1984. saće izgađeno u svemiru

Uspješnost gradnje saća, iako su građene u posve bestežinskom stanju, bila je 70%!
Jedina prepreka? Matica nije polagala jaja. Zašto? Znanstvenici nisu sigurni, ali moguće je da su uvjeti u svemiru utjecali na hormonski sustav matice ili da joj je nedostajao neki ključni okolišni faktor… ali polako… doći ćemo i do toga.

 

🤣🐝

 

Zašto su pčele u svemiru važne za budućnost?

Zašto su pčele u svemiru važne za budućnost?
Ako jednog dana želimo uzgajati biljke na Marsu, trebat će nam oprašivači – a tko bi bio bolji od pčela?

Mi ne možemo preživjeti bez pčela. Bez pčela ne bismo imali većinu voća i povrća. Ako je krajnji cilj čovječanstva kolonizacija Mjeseca, Marsa ili bilo kojeg drugog planeta, biljke će nam biti ključne za opskrbu kisikom i hranom.

Tu dolazimo da velikog pitanja…

pčele na Marsu

Mogu li pčele preživjeti na Marsu?

 

Ako nas filmski scenariji išta uče, odgovor je uz malo tehnologije i puno ludih znanstvenika – DA!

Kako bi to izgledalo, to možemo samo maštati. Možda će se napraviti pčelinjaci pod staklenim kupolama pa bi pčele umjesto u drvenim košnicama živjele u staklenim biodomovima ispunjenim biljkama i cvijećem. Možda bi marsovske pčele naučile lebdjeti umjesto letjeti. Ako bi prirodne pčele imale problema s niskom gravitacijom, moguće je da bismo razvili “biorobotske pčele” koje bi preuzele posao oprašivanja. (I da, znamo, serija Black Mirror nas je već upozorila na ovu ideju.)

🙂

 

Što nas pčele mogu naučiti o preživljavanju u svemiru?

 

Ako su pčele u stanju prilagoditi se mikrogravitaciji, znači da i drugi organizmi mogu. Njihovo ponašanje može nam pomoći razumjeti kako bismo mogli uspostaviti “održive ekosustave” na drugim planetima. To ostavljamo znanstvenicima da proučavaju… Mi ćemo do tada tražiti slobodne parcele u okolici Zagreba.

Jedno je sigurno, ako planiramo preživjeti na ili izvan Zemlje, bez pčela to nećemo uspjeti. Zato čuvajmo naše pčele i Majčicu Zemlju.

💚🌍 🐝

Do nekog sljedećeg puta… Puno vas pozdravljamo..

obitelj Koprek

Did you find the information you were looking for on this page?

0 / 400